اعلام و اطفاء حریق دیتا سنتر

گاز FM-200

یکی از بهترین نوع سیستم اطفاء حریق ، استفاده از سیستم گاز FM-200 می باشد . در این سیستم به محض فعال شدن سیستم اعلام حریق یا پس از گذشت چند ثانیه گاز FM-200 با استفاده از لوله کشی ضد حریق انجام شده به بخشی که دچار حریق شده تزریق می شود و از ادامه حریق جلوگیری می کند. امروزه بسیاری از مکان های بزرگ و مهم مانند دیتاسنتر ها از این نوع سیستم برای اطفاء حریق استفاده می نمایند.

ما برای دیتاسنتر سیستم اعلام و اطفاء حریقی با کامل ترین سطح کیفیتی و استانداردی را پیاده سازی و اجرا میکنیم.لوله کشی های ضد حریق،استفاده انواع سنسور ها مطابق با نوع اتاق،اجرای نحوه اطفاء با توجه به نوع اتاق و ... از موارد مهم در سیستم های اعلام و اطفاء حریق می باشد که تیم توتال شبکه با بررسی دقیق و با توجه به بروزترین استاندارد های بین المللی برای دیتاسنتر اجرا می کند.

سنسور ها

در مرکز سیستم اعلام حریق سنسور های زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها برای بخش مخصوصی استفاده می شود.این سنسور ها دتکتور نامیده می شوند.

1

دتکتور حرارتی

در اتاق های (سرور، برق پشتیبانیUPS، تابلو برق و…) از دتکتور های حرارتی استفاده می شود تا درصورت بالا رفتن حرارت یا همان آتش سوزی سیستم اعلام و اطفاء حریق فعال گردد.

2

دتکتور دودی

در کنار دتکتور های حرارتی در اتاق های (سرور، برق پشتیبانیUPS، تابلو برق و…) از دتکتور های دودی استفاده می شود تا درصورت خرابی سیستم ها یا اتصال کوتاه سیم ها و… سیستم اعلام و اطفاء حریق فعال گردد.

3

دتکتور مونواکسیدکربن

از این نوع سنسور به ندرت در دیتاسنتر استفاده می گردد و کاربرد عمومی آن برای اتاق هایی است که ممکن است مونوکسید کربن جان اپراتور را به خطر بیاندازد.

4

دتکتور چند حسگری

دتکتور های چند حسگری ورودی را از سنسورهای بصری و گرمایی گرفته و ترکیب کرده و آنها را با استفاده از الگوریتم پیچیده ای که درون مدار ساخته شده است، پردازش می کنند و درصورت وجود مشکل در محیط دیتاسنتر اپراتور را از این موضوع مطلع می کند.

5

کلید های دستی

به علت اهمیت خیلی زیاد دیتاسنتر مانور های آتش سوزی انجام می شود و کلید های دستی اعلام و اطفاء حریق در جاهایی نصب میگردد که ساده ترین و بهترین راه دسترسی را داشته باشند.

6

دستگاه آنالیز هوا (Air Sampler)

در اتاق های سرور از این نوع سنسور استفاده می گردد تا در صورت وجود (دود، غبار، انواع گاز های مضر و…) اپراتور متوجه آن شود و اقدامات لازم برای برطرف کردن آن را انجام بدهد.